Maszt 5G w Stolarzowicach. T-Mobile nie odpuszcza

Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.com

Wraca temat budowy masztu sieci 5G w Stolarzowicach.

T-mobile zamierza ustawić na prywatnej działce 54. metrową stację bazową z nadajnikiem sieci 5G.

Do Urzędu Miejskiego wpłynął wniosek.

„Jesteśmy w stałym kontakcie z mieszkańcami, z którymi spotkamy się w najbliższym czasie, aby omówić ponownie tę sprawę. Jednocześnie będziemy prowadzić rozmowy z inwestorem w sprawie zmiany lokalizacji nadajnika” – mówił Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

Pierwszy wniosek na budowę masztu telefonii komórkowej 5G inwestor złożył w grudniu 2019 roku. Wówczas władze miasta biorąc pod uwagę opinie mieszkańców Stolarzowic, których niepokoił fakt, że wieża telefonii komórkowej o wysokości ponad 54 metrów miała stanąć blisko domów jednorodzinnych, zaproponowały firmie inną lokalizację.

Gmina wskazała inwestorowi tereny miejskie, znacznie oddalone od zabudowań. Inwestor 27 lutego wycofał jednak wniosek o wydanie pozwolenia na budowę

Teraz prezydent Bytomia ma 65 dni od daty złożenia wniosku na wydanie decyzji.

W lutym radny Andrzej Kędzierski napisał interpelację.

„W związku z planami wprowadzenia do Polski technologii 5G i wymiernymi zagrożeniami dla zdrowia i życia ludzi jakie za sobą niesie, apeluję do Pana Prezydenta o wydanie zakazu wprowadzenia jej w naszym mieście.

Bytom może stanąć w awangardzie wzorem innych miast i państw, dbających o zdrowie i życie swoich obywateli (vide Bruksela, Izrael, Szwajcaria). Mieszkańcy naszego miasta od wielu lat narażeni na zagrożenia generowane przez kopalnie, huty a ostatnio wwożenie toksycznych śmieci i smog, zasługują na ochronę i specjalną troskę o ich dobrostan.

Wnioskuję o poddanie planów wprowadzenia technologii 5G w naszym mieście szerokiej dyskusji społecznej” – czytamy w interpelacji.

źródło: UM Bytom