W wieku 90 lat zmarła Aniela Szybińska. Bytomianka uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim

fot. UM Bytom

W wieku 90 lat zmarła Aniela Szybińska, bytomianka, uczestniczka Powstania Warszawskiego w 1944 roku. Do naszego miasta bohaterka przyjechała po II wojnie światowej. Tutaj znalazła pracę i postanowiła osiedlić się na stałe.

Aniela Szybińska urodziła się w 1930 roku w Warszawie. Tam mieszkała wraz z rodzicami i rodzeństwem przy ul. Mariackiej na Marymoncie, tak również uczęszczała do szkoły, jednak jej edukacja została przerwana we wrześniu 1939 roku, kiedy wybuchła II wojna światowa. Mimo wojny, traumy, jaką była utrata bliskich, Aniela Szybińska nie poddała się i zdecydowała się wziąć udział w wieku 14 lat w Powstaniu Warszawskim, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. W trakcie walk została ranna w głowę, ukrywała się w kanałach, a później trafiła do obozu, z którego udało się jej wydostać i znaleźć schronienie w sierocińcu i klasztorze, gdzie doczekała końca wojny.

Po zakończeniu II wojny światowej Aniela Szybińska mimo pobytu w kilku miastach zdecydowała się osiedlić w Bytomiu. Tutaj znalazła pracę i zdecydowała się zamieszkać na stałe.

Warto dodać, że 26 sierpnia Anielę Szybińską odwiedził prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, który wręczył bohaterce bukiet kwiatów oraz list gratulacyjny, w którym podkreślał jej zasługi w walce o niepodległą Polskę.

 

źródło: UM Bytom