Wołosz apeluje do lekarzy. Powróćmy do normalnego funkcjonowania przychodni!

fot. Mariusz Wołosz | Facebook

26 sierpnia w Bytomiu odbyło się spotkanie z dyrektorami szpitali oraz poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej.

„Bogatsi o doświadczenie z pierwszej fali zachorowań, musimy być gotowi na jesienne wydarzenia i zapowiadany przyrost zachorowań, któremu nie możemy się dać zaskoczyć” – mówił prezydent Mariusz Wołosz.

Wołosz zaapelował o powrót do normalnego funkcjonowania i wznowienia pełnej działalności bytomskich placówek medycznych.

Prezydent wystosował apel.

„Panująca od kilku miesięcy pandemia spowodowała, że pacjenci chorujący na schorzenia niezwiązane z COVID-19, zostali pozbawieni możliwości bezpośredniego dostępu do lekarza” – czytamy w apelu.

Wołosz zauważa, że teleporady nie zawsze mogą zastąpić osobiste wizyty.

„Funkcjonujące obecnie rozwiązania telemedyczne, jakkolwiek bardzo potrzebne i przydatne, nie nie zawsze mogą zastępować osobiste wizyty pacjentów w przychodniach, które w wielu przypadkach pozostają niezbędne w procesie prawidłowego leczenia i diagnostyki” – stwierdza.

„[..] apeluję do Państwa o powrót do normalnego funkcjonowania i wznowienia pełnej działalności placówek POZ i AOS, ze szczególnym uwzględnieniem bezpośredniego kontaktu lekarza z pacjentem” – dodaje na koniec.

„Oby to coś dało bo to kpina z ludzi te teleporady a składki na NFZ trzeba płacić co miesiąc to raz ,a dwa lekarze prywatnie się nie boją przyjmować nawet w placówkach publicznych w których pracują” – komentuje bytomianka. 

„Mamy świadomość, że sytuacja jest wyjątkowa, a przychodnie robią co mogą, by zapewnić opiekę wszystkim pacjentom. Trzeba jednak wypracować taki model, by nie obciążał on bytomskich szpitali, które teraz oblegane są przez pacjentów, którym nie udało się bezpośrednio dostać do lekarza” – mówił wiceprezydent Waldemar Gawron.
 

O tym, jak wygląda funkcjonowanie poradni w Szombierkach w czasach pandemii mówił jej dyrektor Adam Ciesiółka. 

„Od maja pracujemy normalnie, choć nadal jest to tryb awaryjny. Każdy pacjent zgłaszający się do poradni przyjmowany jest w tym samym dniu w formie teleporady lub osobiście. Działa także laboratorium, choć zmieniły się zasady co do ilości wpuszczanych pacjentów. Często powoduje to niezadowolenie pacjentów, którzy przyzwyczajeni są do innego funkcjonowania” – powiedział Ciesiółka.

Prezydent Mariusz Wołosz, zaapelował do szefów bytomskich placówek leczniczych o powrót do pracy w normalnym trybie, aby…

Publiée par Miasto Bytom sur Jeudi 27 août 2020

źródło: UM Bytom